Wielki Piątek [film]

19 kwietnia 2019 r. o godz. 19:00 odbyła się Liturgia Męki Pańskiej - w Kościele katolickim uroczystość  sprawowana w Wielki Piątek, czyli dzień Wielkiego Tygodnia upamiętniający śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Wielki Piątek jest jednym z dwóch dni w roku, w których nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia ma natomiast umożliwić wiernym przyjęcie komunii świętej i przypomnieć cierpienia Jezusa Chrystusa. W Polsce często przed liturgią odprawia się drogę krzyżową, a po niej gorzkie żale.

Wielki Piątek jest dniem ścisłego postu, głębokiej zadumy nad istotą ludzkiego życia i rozważaniem męki Jezusa Chrystusa. Męki krzyża, która całemu światu dała nadzieję zbawienia. To jedyny dzień bez Mszy świętej - odkryty ołtarz pozostawiony bez obrusu uderza nas swą nagością - taka zmiana oznacza, że stało się coś niedobrego. I tak pozornie, dla laika, jest to dzień zwycięstwa śmierci nad życiem, grzechu nad dobrem i nienawiści nad miłością. Ale nie na długo. Wiemy, że "żyw jest śmierci zwyciężyciel" - zburzył po trzech dniach przybytek, by odbudować swym zmartwychwstaniem świątynię wiary w nas wszystkich. W tym szczególnym dniu Kościół koncentruje się na krzyżu, gdzie dokonuje się ofiara Jezusa Chrystusa. Odsłaniamy długo zakryte fioletową draperią krzyże, by w sposób wyjątkowy oddać mu cześć w jego adoracji. Całując krzyż dajemy świadectwo, że jest to znak zbawienia ("Oto drzewo krzyża, na którym zawisło zbawienie świata") dla wszystkich, którzy go podejmą w swym życiu. Jedyną bowiem drogą do nieba jest krzyż, a śmierć - tylko pośrednim etapem życia.

FILM:

Podziel się: