Droga krzyżowa

Dnia 8 marca 2019 r. po Mszy świętej o godz. 17:00 odbyła się droga krzyżowa, której atmosferę dodatkowo ubogaciła muzyka z filmu "Pasja".Podczas tego nabożeństwa, w blasku świec wspólnie modliliśmy się, by rozważać zbawczą mękę Jezusa Chrystusa. W każdy piątek Wielkiego Postu po Mszach świętych o godz. 9:00 i 17:00 w naszej parafii będzie się odbywała droga krzyżowa.

Droga Krzyżowa to nabożeństwo nawiązujące do przejścia Pana Jezusa od pretorium Piłata na wzgórze Golgoty. Męka rozważana jest w 14 symbolicznych stacjach. Pismo Święte nie zawiera dokładnej trasy Drogi Krzyżowej, a tylko 9 spośród 14 stacji ma swą podstawę w ewangelicznych opisach męki Pańskiej. Pierwsi chrześcijanie otaczali czcią te święte miejsca w Jerozolimie. Według apokryfu z V wieku "De transitu Mariae" sama Maryja nawiedzała miejsca związane z męką i śmiercią Chrystusa.

Droga krzyżowa przede wszystkim, w Kościele katolickim, nabożeństwo wielkopostne o charakterze adoracyjnym, polegające na symbolicznym odtworzeniu drogi Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia go do grobu. Tradycja odprawiania drogi krzyżowej powstała w Jerozolimie (Via Dolorosa). W średniowieczu rozpowszechnili ją franciszkanie, którzy oprowadzając pątników, zatrzymywali się przy stacjach przedstawiających historię śmierci Jezusa. Liczbę czternastu stacji ustalono w XVII wieku. W kościołach katolickich droga krzyżowa przedstawiana jest w obrazach lub rzeźbach rozmieszczonych najczęściej na ścianach bocznych świątyni. Stacje drogi krzyżowej to nie tylko odtworzenie wydarzeń z ostatnich dni Chrystusa. Mają one swą bogatą symbolikę. Dla katolików są również podstawą rozważań medytacyjnych.

Źródła:

Wikipedia

Adonai

 

Krótki film z drogi krzyżowej:

Podziel się: