Środa Popielcowa

Środa Popielcowa − w kalendarzu katolickim pierwszy dzień Wielkiego Postu. Jest to okres pokuty trwający 46 dni kalendarzowych (40-dniowy okres postu, bez wliczania niedziel) przed Wielkanocą. W tym roku święto to przypadło 6 marca i tego dnia sprawuje się Mszę świętą z obrzędem posypywania głów popiołem.

Zwyczaj posypywania głowy popiołem w Środę Popielcową wprowadził papież Urban II w 1091 roku. Głównym celem Środy Popielcowej oraz obrzędu posypywania głów popiołem jest przypomnienie o konieczności pokuty i duchowego przygotowania się na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Popiół jest symbolem tego, że wszystko, co materialne i doczesne przemija.

Wielki Post – w chrześcijaństwie - to czas pokuty i okazja dla nas do odpowiedniego przygotowania się do najważniejszych dla chrześcijan Świąt. W pierwszym dniu Wielkiego Postu tj. w Środę Popielcową obowiązuje ścisły post. W każdy piątek i sobotę Wielkiego Postu obowiązuje post jakościowy (nie wolno spożywać mięsa).

Podziel się: