Kolędowanie z kapelą góralską “Janicki” z Czarnego Boru (film)

W Nowy Rok wprowadziły nas góralskie nuty w wykonaniu kapeli Janicki z Czarnego Boru. Podczas Mszy św. o godz. 17.00 w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi wierni mieli okazję wyśpiewać Panu chwałę przy akompaniamencie kapeli zaś po Eucharystii kolędowaliśmy w podhalańskim stylu poznając przy okazji bożonarodzeniowe tradycje i zwyczaje " spod smiuśkich Tater"

Góralska kapela “Janicki” powstała w 1999 roku i tworzy ją rodzina Janików z Borówna. W 2003 roku do kapeli dołączył prawie 30 osobowy zespół “Janicki” utworzony na bazie chóru Te Deum z Czarnego Boru. Od 2010 roku zaczęła się również systematyczna praca z dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Czarnym Borze. ”Janicki” pielęgnują tradycje ojców swoich przybyłych za chlebem na ziemię dolnośląską  po II wojnie światowej z tzw. Szerokiego Podhala. Są kontynuatorem zespołu góralskiego działającego w Czarnym Borze do lat 70-tych XX wieku, a założonego przez Wincentego Kurnytę w 1946 roku. Prezentują folklor góralski szerokiego Podhala: zwyczaje, stroje, gawędy i gwarę, specyficzny humor góralski, muzykę i taniec.

Film z koncertu:

Podziel się: