Spotkanie z panem Ryszardem Rzepczyńskim w Karpaczu

W środę 6 czerwca 2018 roku o godzinie 18:00 w auli Szkoły Podstawowej im. Ratowników Górskich odbył się wykład, który prowadził pan Ryszard Rzepczyński, znawca historii naszego regionu. Wykład odbył się w ramach przygotowań do ogłoszenia świętego Wawrzyńca patronem Karpacza. Temat spotkania był następujący: "Śladami Wawrzyńca – od średniowiecza do dzisiaj".

Święty Wawrzyniec (zm. 10 sierpnia 258 w Rzymie) – diakon i męczennik chrześcijański, święty Kościoła katolickiego wymieniany w modlitwie eucharystycznej Kanonu rzymskiego. Z jego życia znamy bardzo mało faktów. Prawdopodobnie pochodził z niewielkiej osady Loret niedaleko miasta Huesca w Hiszpanii. Tradycja mówi o jego męczeńskiej śmierci w Rzymie na via Tiburtina, na rozżarzonej do czerwoności kracie (ruszcie), która w ikonografii stanowi jego atrybut (kilka dni przed nim śmierć za wiarę, przez ścięcie, ponieść miał jego zwierzchnik, papież Sykstus II, z 4 innymi diakonami). Przed śmiercią od Wawrzyńca, który zarządzał dobrami materialnymi, zażądano wydania skarbów kościoła. Zgodnie z tradycją, Wawrzyniec zdążył uratować np. Graala, którego wysłał w tajemnicy swoim rodzicom do Hiszpanii.

Źródła:

1)https://pl.wikipedia.org/wiki/Wawrzyniec_z_Rzymu

 

Podziel się: