MIŁOSIERDZIE NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI

Przeżywamy piękny czas: 74. Tydzień Miłosierdzia. W minioną niedzielę słuchaliśmy słowa naszych biskupów o tym, jak miłosierdzie w praktyce wygląda w Polsce. A jak ma się ono w naszym lokalnym środowisku?

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Polskich Olimpijczyków w Karpaczu wielu ludziom kojarzy się z miejscem, gdzie w szarej codzienności swoje wykształcenie zdobywa przeszło 160 uczniów. Innym miejsce to kojarzy się z kuźnią talentów. To właśnie w murach tej szkoły szlifują się reprezentanci polskiej kadry narodowej sportów zimowych takich jak: saneczkarstwo lodowe czy narciarstwo biegowe. Są także szczypiornistki, obecnie pędzące po zwycięstwo w Pucharze Polski, a także zawodnicy futsal. W ten sposób Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Karpaczu kształci wyjątkowych ludzi osiągających wysokie wyniki w konkursach gastronomicznych i hotelarskich, a także olimpiadach sportowych, czy Igrzyskach Olimpijskich, chociażby tych ostatnich w Korei. Nie codziennie jednak zdobywa się tytuły. Codzienność to ciężka, często mozolna praca samych uczniów, ale także całej kadry trenerów, nauczycieli i wychowawców, którzy kształcą i wychowują swoich podopiecznych. Do jednego z najważniejszych elementów wychowania należy uczenie otwartości na drugiego człowieka. Stąd działalność Szkolnego Klubu Wolontariatu znajduje w szkole wyjątkowe miejsce, a dzięki szlachetnym sercom członków naszej szkolnej społeczności działalność klubu rozrosła się do rozmiarów, które przekroczyły nie tylko nasze oczekiwania, ale często są sprawdzianem naszych możliwości.

Chciałbym tu podzielić się kilkoma dziełami, które organizuje nasza młodzież. Zeszłoroczne badania przeprowadzone w społeczności naszej szkoły wykazały, że wśród naszych wychowanków nie ma nikogo, kto nie zaangażowałby się w dzieła pomocy bliźnim i zwierzętom, a dla wielu uczniów wolontariat stał się codziennością. Działalność klubu jest tak duża, ze wymaga ścisłej współpracy uczniów, którymi opiekuje się aż 5 nauczycieli koordynujących poszczególne dzieła. Oto one.

  1. Wsparcie dla rodzin

Od tego roku nasza szkoła realizuje ważne dzieło. Organizujemy pomoc rzeczową rodzinom, które są dotknięte problemem ubóstwa. Rodziny objęte pomocą muszą spełnić kilka warunków, między innymi muszą być w niej obecne uczące się dzieci. Chcemy nieść w ten sposób wsparcie, by dzieci mogły zdobyć potrzebne wykształcenie i usamodzielnić siebie i rodzinę. Pomoc niesiona rodzinom to: odzież, środki czystości, środki chemiczne, żywność długoterminowa, artykuły szkolne. Obecnie pomocą naszej społeczności objęte są trzy rodziny. Potrzeby jednak są zbyt duże, aby mogły zostać zaspokojone przez samą społeczność szkolną. Dlatego właśnie istnieje możliwość, by włączyć się w te akcje i przekazać dary, które trafią do potrzebujących. Dary może złożyć każdy na plebani, w zakrystii lub przynosząc je do naszej szkoły (na ulicę Gimnazjalną 7). Czego nam potrzeba?

- środki chemiczne do utrzymania czystości w domu: środki do sprzątania, płyny do mycia podłóg, naczyń, ściereczki, gąbki, worki na śmieci…

- środki czystości: proszki do prania, płyny do płukania…

- środki do higieny: żele pod prysznic, mydełka, szampony, gąbki, pasty i szczoteczki do zębów…

- żywność długoterminowa: makarony, mąki, ryż, przyprawy, woda, napoje, sosy, kasze…

- artykuły szkolne: zeszyty, ołówki, długopisy, kredki, bloki, piórniki, plecaki…

Dla dzieci z wielu rodzin ubóstwo staje się przeszkodą w zdobyciu wykształcenia, a samo ubóstwo przecież nigdy nie jest zawinione przez dzieci. To właśnie im pragniemy pomóc w sposób szczególny.

  1. Wolontariat w Świetlicy Środowiskowej

Są wśród naszych uczniów tacy, którzy po skończonych zajęciach biegną kilkaset metrów w dół Karpacza, aby pomagać dzieciom spędzającym popołudnie w Klubie Środowiskowym Profil przy naszej parafii. Wolontariusze bawią się z nimi, wygłupiają, rozmawiają, pomagają w lekcjach, a przede wszystkim dzielą swoim czasem umilając swoim podopiecznym czas oczekiwania na rodziców, zanim odbiorą ich po pracy. Nie da się opisać tego, ile obopólnej radości daje to dzieło, ale można powiedzieć, że maluchy ze świetlicy, chociaż nie dotarli jeszcze do połowy podstawówki, już są obecni na korytarzach naszej szkoły, chociażby w opowieściach, którymi dzielą się nasi uczniowie. Wolontariusze odwiedzają dzieci w miarę możliwości codziennie od poniedziałku do czwartku.

  1. Bajkowe Mikołajki

Kolejnym dziełem związanym z dziećmi są Bajkowe Mikołajki. To dzieło realizowane jest w naszej szkole w pierwszych miesiącach nauki każdego roku szkolnego. Młodzież przygotowuje paczki świąteczne, poczęstunek i przedstawienie teatralne, a następnie zaprasza w mury naszej szkoły wychowanków domu dziecka z Jeleniej Góry. To grudniowe popołudnie jest najradośniejszym dniem w szkole. Uśmiech i radość dzieciaków, którym ktoś daje odrobinę bezinteresownej miłości jest niezwykły i sprawia, że człowiek chce jeszcze bardziej się dzielić. W tym dniu można na własnej skórze doświadczyć prawdziwości maksymy mówiącej, że miłość mnoży się dzielona. Fundusze na realizację tego dzieła młodzież pozyskuje rezygnując z własnych paczek mikołajkowych i od sponsorów.

  1. Szlachetna Paczka

W okresie bożonarodzeniowym to drugie wielkie dzieło. Każdego roku nasza społeczność bierze pod opiekę jedną rodzinę z Fundacji Szlachetnej Paczki, a następnie organizuje fundusze na zakup wszystkiego, co potrzebne jest rodzinie. Dotąd udało się zrealizować wszystkie potrzeby i marzenia rodzin. Fundusze na to dzieło młodzież ofiarowuje od siebie, swoich bliskich i znajomych. W to dzieło zaangażowani są wszyscy, cała społeczność naszej szkoły.

  1. Kiermasz charytatywny

Od dwóch lat w Mikołajki organizowany jest Kiermasz Charytatywny. W czasie kiermaszu sprzedawane są kawa, herbata, oraz ciasto wypieczone przez uczniów, nauczycieli i sympatyków naszej szkoły. Co roku cel kiermaszu jest inny i wspiera jedno z dzieł realizowanych przez uczniów naszej szkoły. W ostatnim roku kiermasz wspierał organizację szlachetnej paczki, dzięki czemu udało się zrealizować marzenia dzieci.

  1. Honorowe Krwiodawstwo

Dwa razy w roku szkoła organizuje akcję Honorowego Krwiodawstwa. Akcja realizowana jest we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu, naszą parafią oraz Urzędem Gminy w Karpaczu. Młodzież zajmuje się przygotowaniem akcji, w której na deptak przyjeżdża mobilne centrum poboru krwi, a następnie pomaga w przeprowadzeniu akcji i sama czynnie bierze w niej udział dzieląc się swoim darem życia. W najbliższym czasie klub pragnie we współpracy z 1. Karkonoską Drużyną Harcerzy Kryptonim T-IV (ZHR) zrealizować akcję 100 litrów krwi dla bohatera na 100-lecie odzyskania niepodległości. Szukajcie naszego mobilnego punktu pod koniec wiosny na deptaku przy kościele.

  1. Zwierzaki

Wrażliwość na człowieka uczy wrażliwości na całe stworzenie. Tylko wtedy człowiek jest człowiekiem, kiedy potrafi mądrze wykorzystywać przyrodę i troszczyć się o nią. Dlatego staramy się troszczyć również o zwierzęta. Młodzież organizuje zbiórki żywności i artykułów do pielęgnacji zwierząt, które następnie przekazuje do schronisk. W czasie funkcjonowania Schroniska dla psów Staruszkowo w Karpaczu, nasi wolontariusze pomagali także tam poświęcając swój czas czworonożnym pupilom.

  1. Mogiłę Pradziada ocal od zapomnienia

Nie tylko lokalnie i nie tylko w Polsce niesiemy naszą pomoc i służbę. Od kilku lat młodzież naszej szkoły angażuje się w prace na Ukrainie. Przez cały rok zbierane są fundusze na wyjazd naszych wolontariuszy na wschód, gdzie w okresie wakacyjnym pracują na polskich nekropoliach dbając o te miejsca pamięci i ich cześć. Jest to także okazja do niesienia rzeczowej pomocy. Młodzież organizuje zbiórki odzieży i darów, które są wysyłane, lub osobiście zawożone na Ukrainę, by pomóc mieszkającym tam ludziom godnie żyć.

  1. Akcje spontaniczne

Zbieranie nakrętek, góra grosza i inne tego typu akcje także wpisują się w codzienność naszej szkoły. Każda chwila jest dobrą okazją do tego, by dzielić się miłością.

Jesteśmy dumni z tego, że do naszej szkoły uczęszcza młodzież o szlachetnym sercu, która potrafi dzielić się z innymi, a przy tym nie zapominać o nauce i treningach. Być może to właśnie sprawia, że atmosfera naszej szkoły sprzyja wychowaniu i wykształceniu pełnowartościowych obywateli. Ludzi otwartych na drugiego człowieka i miłosiernych.

 

Ks. Krzysztof M. Antończak

Opiekun Szkolnego Klubu Wolontariatu

Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Karpaczu

Podziel się: