Odwiedziny chóru ekumenicznego

W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia liturgię Mszy św. o godz. 12.00 uświetniła oprawa muzyczna ekumenicznego chóru działającego przy parafii ewangelickiej Wang. Na zakończenie Mszy św. proboszcz parafii ewangelickiej pastor Edwin Pech złożył życzenia bożonarodzeniowe wspólnocie katolickiej. 

Chór Ekumeniczny w Karpaczu rozpoczął swoją działalność w listopadzie 1996 roku. Powstał z połączenia grupy osób związanych z zespołem Wang przy parafii ewangelicko-augsburskiej Wang w Karpaczu i grupy śpiewających pasjonatów z parafii rzymskokatolickiej. Pierwsza dyrygentką chóru była pani Jagoda Plebańska (wówczas mieszkanka Karpacza). Niedługo później Chór miał nowego dyrygenta; był nim zawodowy muzyk - skrzypek pan Andrzej Gniewek.
Członkowie chóru ekumenicznego, zdecydowali, iż będą śpiewali twórczość kompozytorów, tak dobraną, aby nie zranić niczyich uczuć religijnych. Próby chóru kończone są odczytaniem rozważania biblijnego i Modlitwą Pańską „Ojcze nasz”. 
Dalszym postanowieniem było to, aby organizować koncerty charytatywne, a przychód z nich przeznaczyć dla potrzebujących wsparcia. Ewangelicy i Katolicy, pomimo różnic doktrynalnych, pragną być widzialnym znakiem jedności w Chrystusie.

Chór od początku swego istnienia wiele koncertuje, przeważnie w kościołach. Oprócz częstych występów w kościele Wang, jest zapraszany przez księdza proboszcza Zenona Stonia z parafii rzymskokatolickiej w Karpaczu. Śpiewał także w Jeleniej Górze, Kowarach, Mysłakowicach, Lubawce, Miłkowie, Świdnicy, Bogatyni, Jaworze, Cieszynie, Cisownicy, Wiśle oraz na zamku "Czocha". Były też występy zagraniczne w Jabloncu i Vrchlabi (Czechy) i w Goerlitz, Kamenz (Niemcy). Chór był kilkakrotnie zaproszony do zaśpiewania podczas uroczystości zaślubin.

W roku 2001 dyrygenturę przejął Pan Andrzej Ejsymont.

Od końca stycznia 2004 roku chór prowadzi dyrygent, Pan Bernard Stankiewicz z Jeleniej Góry, który jest doświadczonym muzykiem Filharmonii Jeleniogórskiej. Wprowadza nowe utwory do repertuaru (m.in. gospels). 
W październiku roku 2006 chór obchodził 10-lecie działalności. W kościele Rzymskokatolickim w Karpaczu odbył się uroczysty koncert a gratulacje złożył chórowymi min. burmistrz Pan Bogdan Malinowski.

Starosta Jeleniogórski Pan Jacek Włodyga przyznał chórowi nagrodę za "Promocję Regionu" w 2006 roku.

Chór koncertuje w kraju i za granicą, głownie w kościołach, ale uczestniczył też w takich wydarzeniach, jak Spotkanie Chrześcijan Europy Środkowej i Wschodniej we Wrocławiu i Budapeszcie. Chór uczestniczył też czynnie w nabożeństwie wielkopiątkowym w kościele Wang, które było transmitowane bezpośrednio przez II program TVP. W 2015 roku Chór Ekumeniczny nagrał i wydał płytę CD „Rok kościelny w pieśni”. W 2016 roku Chór świętował 20-lecie swojej działalności i z tej okazji odbył się koncert jubileuszowy w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. W kwietniu 2017 roku Chór otrzymał specjalne wyróżnienie za ogólne wrażenia artystyczne w XII Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Żorach.

Miesiąc później, w maju, w Katowicach, Chór Ekumeniczny z Karpacza otrzymał Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Śląskiego w I Ogólnopolskim Przeglądzie Pieśni Ewangelickiej.

 

Podziel się: