Pielgrzymka do Görlitz – relacja

W sobotę 16 grudnia grupa naszych parafian udała się na pielgrzymkę do Grobu Świętego w Goerlitz. Nasze pielgrzymowanie rozpoczęliśmy po polskiej stronie Europamiasta. Po zwiedzeniu gmachu dawnego mauzoleum dwóch pruskich cesarzy Wilhelma i Fryderyka III (dzisiejszy Miejski Dom Kultury) nawiedziliśmy największą wojenną nekropolię w Polsce - cmentarz żołnierzy II Armii Wojska Polskiego. Następnie udaliśmy się na Dolny Rynek po niemieckiej stronie. Podziwiając piękną architekturę miejskich kamienic, ratusza i innych obiektów zawędrowaliśmy do Muzeum Śląskiego. Zobaczyć tak można wiele pamiątek z dawnych czasów świadczących o bogactwie kulturalnym i materialnym naszych ziem. Z muzeum przez Górny Rynek doszliśmy do XVI - wiecznej repliki Grobu Świętego. Historia i sakralny charakter tego miejsca zrobiły na nas duże wrażenie. Na koniec odwiedziliśmy kościół farny pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, w którym podziwiać można monumentalne Organy Słoneczne - dzieło sztuki organmistrzowskiej Eugenio Caspariniego. Naszą wyprawę uwieńczyliśmy spacerem po Jarmarku Bożonarodzeniowym i kolacją w lokalnej restauracji. Zapraszamy do zapoznania się z krótką fotorelacją.

Podziel się: